Vi svenskar tar gärna seden dit vi kommer. Vi vill ha en så liten turistflagga som möjligt viftande i pannan och komma hem med genuina upplevelser. Jag har ett värdefullt tips för dig som ska till Italien och vill göra rätt och uppleva det bästa!
Det är riktigt hektiskt nu hos 2Goda Vin & Bryggeri. Full fart på försäljning av blandlådan Il Cassetta Superiore och jobb med många vinprovningar. Vi har hur kul som helst och hann dessutom med ett besök i Italien för ett par veckor sedan. Jag lägger upp lite bilder från ett vårvackert norra Italien, från Verona och bort mot Treviso.
En av våra producenter, Fattoria Valacchi i Toscana, har den goda smaken att befinna sig i paradiset. Hand i hand med ett gott och engagerat vingårdshantverk drivs här ett agriturismo som vi varmt rekommenderar!
Det är rätt kaxigt att påstå att man serverar världens godaste glass i en liten bar i en liten stad i Italien − landet som erbjuder världens godaste glass överallt. Ottimo är den i vilket fall som helst, glassen på torget i San Gimignano. Och platsen i sig är magnifik.